Historie hokejového klubu 1964 - 65

Sp. Praha si odvezla debakl

První přátelské utkání nové sezóny sehrál Spartak na ledě v Pardubicích 8.9.1964. Domácí Tesla zvítězila 5:3 po třetinách 2:0,1:2,2:1). O týden později zahájil tradiční Pohár SČSP. Prvním soupeřem byla opět pardubická Tesla. Odveta Plzni vyšla a zvítězila 6:2. Poté přišel na řadu mistr ZKL Brno. Přes snaživý výkon a vyrovnaném utkání nakonec Plzeň podlehla 6:4. Branky: Kolář, Liška, Baumruk, Haber.

Dukla Jihlava – Spartak 5:2 Branky: Haber, Sventek. Přátelsky: Spartak Plzeň – Sp. Praha Motorlet 3:3. Branky: Brada, Wabnegger, Řehka. První utkání na domácím ledě. Spartak – Sp. Praha ČKD 20:2 Nováček II ligy v kompletní sezóně si odvezlo z plzeňského ledu krutou porážku.

Liga zahajuje

Prvního října vyjeli hokejisté k zahájení nového ročníku hokejové ligy. Plzeň zajížděla na litvínovský led. Litvínov – Plzeň 8:2 Branky: Brada, Baumruk. Sestava Plzně: Kulíček – Šmat, Sventek, Valenta, Jonák – Šašek, Brada, Baumruk, Kolář, Haber, Liška – Pavlů, Markuzzi, Řehka. Brankář Kulíček musel celkem 59 zasahovat.

Domácí premiéra Spartaku vyšla. Spartak – Dukla Jihlava 5:2 Branky: Šašek 2, Valenta, Šmat, Sventek. Hráno před 6000 návštěvou. Pochvalu si opět zasloužil brankář Kulíček a mladík Valenta.

3 kolo: TJ Gottwaldov – Spartak 3:1 Branka: Baumruk. V průměrném utkání zvítězil domácí celek. Po slabém výkonu přišla další prohra, tentokráte na domácím ledě a před 6000 diváckou kulisou. Spartak – Kladno 1:4 Branka: Brada. Proti poslednímu celku tabulky Sp. Motorletu nastoupila Plzeň v dalším kole. Tentokráte si body za vítězství 6:2 odvezla. Branky: Brada 2, Šťáral, Baumruk, Řehka, Kolář. Po pěti odehraných kolech byla Plzeň na 6. místě. Tabulku vedlo ZKl Brno, poslední Sp. Motorlet.

S čistým štítem

Spartak – VŽKG 2:0. Domácí měli během celého utkání převahu, ze které vytěžili pouze dvě branky. Branky: Řehka, Liška. V dalším kole zajížděla Plzeň na mistrovský led do Brna. Domácí celek ZKL na čele se Ševčíkem a Černým nenechal nic náhodě a porazil Plzeň 8:1. Branka: Brada. Doma hostila Plzeň Slovan Bratislava. Propadák ve druhé třetině již v závěru domácí nestačili dohnat a prohráli 3:4. Branky: Kolář, Liška, Brada.

Až na samý východ republiky musela Plzeň. Dukla Košice – Spartak Plzeň 2:4. Branky: Liška 2, Šmat, Šašek. Sp. Sokolovo – Plzeň 9:4. Brada 3, Pavlů. Domácí o svém vítězství rozhodli již během první třetiny (4:1) Po deseti kolech byl na čele tabulky celek ZKL Brno, bez prohry. Plzeň s osmi body byla na 7. místě. Výhra nepřišla ani v dalším kole. Spartak prohrál na domácím ledě s Teslou Pardubice 3:5. Branky: Jonák, Sventek, Šašek. 12. kolem začala druhá třetiny ligy. Spartak – Litvínov 7:5. Branky: Šašek 2, Baumruk, Brada, Štogr, Šmat a vlastní. Dukla Jihlava – Plzeň 9:3 Branky: Brada 2, Řehka. Zasloužené vítězství vojenského celku, který jasně předčil svého soupeře. Plzeň – Gottwaldov 2:1. Branky: Šmat, Sventek.

SONP – Kladno – Spartak Plzeň 6:1 Branka: Brada. Proti předposlednímu celku tabulky nastoupil Spartak v 16. ligovém kole na vlastním ledě. Spartak – Sp. Praha Motorlet 3:2 Hubené vítězství domácího celku, který měl po celý zápas jasnou převahu, ale chybělo lepší využití. Branky: Valenta, Řehka, Šašek.

Reprezentační přestávka

ČSSR – NSR 8:0, SSSR – ČSSR 2:0 a 3:0, Švédsko – ČSSR 0:3 1:4.

Přátelsky: Spartak – Kladno 7:9. Liga 17 kolo: Vítkovice – Spartak 4:5. Branky: Šašek 2, Haber, Štogr, Brada. Domácí nastoupili bez opory, brankáře Mikoláše. Spartak – ZKL Brno 1:4 Branka: Štogr. Vyrovnané utkání 50 minut. Poté hosté rozhodli o výsledku utkání. Bratislava – Spartak 3:0. Druhý celek tabulky nastoupil bez opor Golonky a Čaply, přesto dokázali zvítězit. Branky v posledních minutách rozhodli o vítězství Plzně nad Košicemi 3:1. Branky: Brada, Šmat, Pavlů.

Vysoká porážka před vlastním publikem přišla ve 21.kole. Od kruté prohry neochránilo ani střídání brankářů (Kulíček – Koban). Spartak – Sp. Sokolovo 5:9 Branky: Štogr 2, Kolář, Baumruk, Vágner.

Pardubice – Spartak 6:3. Branky: Valenta, Haber, Kolář. Tato porážka znamenala konec ambicím na postup do závěrečné šestky a bojovat tak o titul.

Radost z dosažené branky je vždy převeliká. Takto se radovali hráči Spartaku v utkání s Motorletem.

Trocha čísel:

Branky: ve 132 zápasech vstřeleno 1094 branek
Nejlepší střelci: 26 Klapáč, 22 Nedomanský, 21 Pryl.
Diváci: 22 ligových kol shlédlo 810 700 diváků.
Pořadí návštěvnosti: 1. Sokolovo 96500, 2. Gottwaldov 86500…. 10. Plzeň 54200
Počet tr. Minut: 1. Plzeň 66, 2. Košice 78….. 12. Sokolovo 115

Přátelsky:

Jugoslávie – Sp. Plzeň 2:5, Polsko jun. – Spartak 0:10, Maďarsko – Spartak 1:2, SC Klagenfurt – Spartak 2:7, HC Jesenica – Spartak 3.10

Boje ve skupině o 7-12 místo

Spartak – Košice 1:5 Branka: Šašek. Senzační porážka od posledního celku. Gottwaldov – Spartak 5:4 Branky: Brada 2, Baumruk, Hraběta. Spartak – Motorlet 5:1 Branky: Baumruk 2, Brada 2, Šťáral. V tabulce o 7-12 místo Plzeň na 8. místě.

Litvínov – Spartak 5:3 Branky: Hraběta, Brada, Šašek. VŽKG – Spartak 4:1. Branka: Sventek. Košice – Spartak 4:3 Branky: Brada 2, Kolář. Přes 7000 diváků hnalo své oblíbence. Hosté dokázali ze stavu 0:3 vyrovnat na 3:3, ale branka Pažitného rozhodla. Spartak – Gottwaldov 6:0. Veledůležité vítězství v boji o záchranu. V dresu domácích se objevil mladík, obránce Karel Trachta. Branky: Brada 2, Hraběta 2, Kolář, Pavlů.

Senzace ve Sportovní hale

Utkání Sokolovo – ZKL Brno bylo předčasně ukončeno, neboť celek hostí na protest proti řízení zápasu rozhodčím Bartoškem a Kropáčkem opustilo hrací plochu. Ti udělili dva desetiminutové tresty Černému a Vaňkovi. A verdikt disciplinární komise? ZKL Brno prohrává kontumačně 5:0, zastavení činnosti oddílu na dvě utkání a tresty jednotlivým hráčům Brna.

30 kolo: Sp. Motorlet – Spartak 4:5. Branky: Brada 2, Baumruk, Šašek, Wabnegger. Brankou Brady v posledních vteřinách utkání si Plzeň zajistila body dva. Litvínov – Spartak 8:2 branky: Brada, Haber. Spartak – VŽKG 5:2 Branky: Brada 2, Šašek 2, Pavlů. Vítězství zaručilo Plzni možnost bojovat v kvalifikaci o udržení v lize pro příští ročník. Přímo sestupují: VŽKG a Motorlet.

Kvalifikační boje o udržení

Spartak – Gottwaldov 2:2 Branky: Hraběta, Šašek. Nepřesvědčivý výkon domácích hokejistů a tři a půl tisíce nespokojených diváků. Spartak – Chomutov 4:2. Povinná výhra nad celkem bojujícím o postup do I. Ligy. Branky. Sventek, Brada, Baumruk, Šašek. Jednota Žilina – Spartak 2:6. O výhře rozhodla prostřední část, kdy plzeňští hráči vstřelili čtyři branky. Branky: Wabnegger 2, Brada 2, Baumruk, Šašek. Spartak – Litoměřice 5:4. Branky: Brada 2, Sventek, Šašek, Baumruk. Hosté se v závěrečných minutách snažili o vyrovnání hrou bez brankáře, ale Plzeň výhru udržela. Sl. Opava – Spartak 1:4 Branky: Brada 2, Trachta, šmat. Gottwaldov – Spartak 6:3 Branky: Baumruk, Brada, Hraběta. Chomutov – Spartak 1:4 Branky: Hraběta, Kolář, Pavlů, Wabnegger. Spartak – Žilina 7:2 Branky: Baumruk, Mencl, Brada, Šmat, Pavlů, Wabnegger, Liška. Rozhodnuto! Plzeň i Gottwaldov – liga zachráněna.

MS 1965 – Tampere

ČSSR – SSSR 1:3, Švédsko 3:2, Kanada 8:0, USA 12:0, Finsko 5:2, NDR 5:1, Norsko 9:2.

Trojice nejlepších hráčů: Dzurilla – Tikal – Staršinov